بلبرینگ

فهرست مطالب

شما عزیزان جهت خرید بلبرینگ های صنعت فولاد با بهترین کیفیت و قیمت می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه دیباپارت با شماره تماس های 02188454685 و 09031686965 تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی این حوزه برخوردار شوید.

برندهای بلبرینگ

انواع بلبرینگ

با در دسترس بودن طیف گسترده ای از بلبرینگ ها، انتخاب نوع مناسب برای کاربردی که در نظر دارید بسیار مهم است. انواع متداول بلبرینگ مانند بلبرینگ‌های تماس زاویه ای و بلبرینگ‌های تماس عمودی وجود دارد که عملکرد و ویژگی های متفاوتی را ارائه می دهد. در ادامه اطلاعاتی در مورد این تفاوت ها خواهید یافت.

هر نوع بلبرینگ همچنین می تواند به سبک باز یا بسته مهر و موم باشد. بلبرینگ های سبک باز رایج ترین نوع هستند. یاتاقان‌های شیلددار دارای سپرهای فلزی در یک یا هر دو طرف می باشند. سپر مانع از تماس کثیفی و زباله و تأثیر بر عملکرد بلبرینگ می شود. با این حال، جریان آزاد روغن را از طریق یاتاقان برای عملکرد صاف نیز امکان پذیر می کند.

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ‌ها نوعی یاتاقان‌های غلتشی هستند که برای کاهش اصطکاک و هدایت قطعات دوار استفاده می‌شوند. آنها امکان تزریق حرکت بین قسمت های مختلف را فراهم می کنند و انرژی را برای عملیات مکانیکی انتقال می دهند. در این نوع ابزار از توپ ها برای حفظ جدایی و فاصله بین گردش های بلبرینگ استفاده می شود. بلبرینگ ها برای کاهش اصطکاک دورانی طراحی شده اند و در عین حال بارهای شعاعی و محوری را تحمل می نمایند. آنها عمدتا از فولاد ساخته می شوند، اما مواد دیگری مانند سرامیک و نایلون در دسترس هستند.

بلبرینگ در طیف گسترده ای از کاربردها در صنایع انتقال نیرو و تولید استفاده می شود. بلبرینگ ها را در همه چیز از وسایل نقلیه و کالاهای سفید گرفته تا ماشین آلات کشاورزی و هوافضا خواهید یافت. طیف گسترده ای از انواع یاتاقان ها و اندازه ها برای همه کاربردها وجود دارد. جالب است بدانید که رولبرینگ ها یاتاقان های غلتکی مشابهی می باشند که دارای غلتک های استوانه ای برای تحمل بارهای سنگین تر هستند.

با انواع پمپ صنعتی و برندهای معتبر آن آشنا شوید.

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ‌های تماس زاویه ای از جمله قطعات مهم در صنعت هستند که از ماشین آلات کوچک گرفته تا ماشین آلات صنعتی برای کاهش در اصطحکاک و صدمه دیدن دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.
به لحاظ ساختاری جنس این بلبرینگ از فولاد است و حلقه های داخلی و بیرونی این نوع بلبرینگ‌ها نسبت به یکدیگر زاویه ای ایجاد میکنند که امکان تحمل بارهای شعاعی و محوری همزمان را توسط آنها فراهم می‌شود. هر قدر زاویه تماس بلبرینگ بزرگتر باشد، قدرت تحمل بار محوری آن بیشتر می‌شود.
ظرفیت تحمل بار محوری در این بلبرینگ‌ها با افزایش زاویه تماسی افزابش پیدا می‌کند. زاویه تماسی به زاویه بین خط اتصال نقاط تماس ساچمه ها با راه گاه ها (مانند شکل) در صفحه شعاعی و خط عمود بر محور بلبرینگ است. خط تماسی خطی است که نیرو طریق آن از یک راه گاه به دیگری انتقال پیدا می‌کند.

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ‌های خود تنظیم گونه‌ای از بلبرینگ هستند که در صنعت کاربرد زیادی دارند وجود این گونه قطعات از اصطکاک ماشین آلات صنعتی جلوگیری می‌کند و بارهای وارد شده بر سیستم را تحمل می‌کند تا به ماشین صدمه وارد نشود.این نوع بلبرینگ دارای دو ردیف ساچمه و یک شیار مشترک کروی در رینگ خارجی خود است که این ویژگی موجب خاصیت خود تنظیمی بلبرینگ شده و اجازه می‌دهد که شفت نسبت به یاتاقان ( جایگاه ثابت خود ) دارای انحراف شود.بنابراین این نوع بلبرینگ برای استفاده در محل‌هایی مناسب هستند که عدم تطابق و ناهمراستایی باعث می‌شود در اثر خطاهایی ناشی از نصب و جا زدن و یا انحراف شفت افزایش پیدا کند.

بلبرینگ خود تنظیم

 بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق یکی دیگر از انواع بلبرینگ های صنعتی است که با حالت دورانی بسیار بالا دارای تحمل زیادی در برابر بارهای شعاعی هستند اما به دلیل انعطاف کارایی که دارند به راحتی در برخی از دستگاه نیز میتوانند نقش کاهش دهنده بارهای محوری را نیز بازی کنند. در این نوع بلبرینگ یک شیار عمیق دایره ای با شعاعی برابر با شعاع ساچمه جایگذاری شده است . وجود همین شیار و ایجاد سطح تماس بالا بین ساچمه ها و رینگ ها منجر به تحمل هم بارهای شعاعی و محوری در دو جهت سیستم توسط انها می شود که برای سرعت های بالا بسیار مناسب هستند.
این نوع بلبرینگ  برای استفاده در شرایط محیطی سخت و در دمای بین -30 الی 110 درجه سانتی گراد ساخته می شوند و گاهی همراه با سیل و حفاظ بیرونی نیز تولید می شوند.این قطعه  اغلب توسط گریس با پایه لیتیوم lithium base grease روغن کاری شده و نیاز به روغن کاری دوره ای به این ترتیب ندارد.

بلبرینگ غلطکی

بلبرینگ غلتکی

 بلبرینگ غلتکی نوعی از بلبرینگ ها است که قادر به تحمل فشارهای بسیار زیاد از نوع radial می باشد. در این بلبرینگ سطح تماس ساچمه با سطح خط نیز هم سطح می باشد. 

بلبرینگ غلطکی

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد از جمله قطعات صنعتی پر کاربرد می باشد که از یک سیستم ساده گرفته تا ماشین آلات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع بلبرینگ به صورت یک ماشین چرخشی عمل میکند و بار وارد شده بر دستگاه را میکاهند تا از اصطحکاک وارد شده جلوگیری کند و سرعت خرابی دستگاه را به تاخیر بیندازد. بارهای وارد شده بر دستگاه میتواند هم شعاعی و محوری باشد اما این قطعه  فقط میتواند نیروهای محوری را تحمل کند در نتیجه در شرایط که نیروی وارد شده برماشین شعاعی است نباید به هیچ عنوان نباید تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرند.
جنس به کار رفته در این نوع بلبرینگ از فولاد با استحکام و مقاومت سطحی بسیار بالا است که در برابر بارهای محوری تحمل زیادی دارد. بسته به حجم وارد شده بار محوری بلبرینگ های کف گرد انواع مختلفی دارند.

بلبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی

بلبرینگ مخروطی این نوع از بلبرینگ‌ها دارای شیار غلتک مخروطی در حلقه بالایی و پایینی بوده و بخش غلتشی نیز در آن‌ها به شکل مخروطی هستند. این نوع طراحی، بلبرینگ را برای تحمل بارهای (شعاعی و محوری) مناسب کرده است. رولبرینگ های مخروطی قابلیت دو تکه شدن داشته، حلقه داخلی به همراه قفسه و غلتک‌ها یک جز و حلقه بیرونی جز دوم را تشکیل داده است.
نوع بخصوصی از این بلبرینگ‌ها به TQ معروف است، دارای طراحی مخصوصی در لبه داخلی با غلتک‌ها می‌باشد که عمل روانکاری را در آن محل تماس بهینه کرده و نیز شیار غلتک‌ها به‌طور مخصوص جهت توزیع مناسب بار ایجادشده است.

بلبرینگ مخروطی

با انواع فلومتر و کاربرد آن ها آشنا شوید.

کدهای بلبرینگ

همانطور که بحث کردیم، بلبرینگ ها می توانند پیکربندی های طراحی مختلفی داشته باشند. برای کمک به حرکت در این موارد و شناسایی آسان یاتاقان مورد نیاز، آنها معمولا کدی دارند که به نوع، اندازه و حتی جنس یاتاقان مربوط می شود.

سازندگان بلبرینگ می توانند کدها یا پیشوندهای خود را ایجاد کنند، لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است بسته به مارک متفاوت باشد، بنابراین همیشه توصیه می شود جزئیات را سازنده مورد نظر را بررسی کنید.

مثال کد بلبرینگ:

6 2 02 2RS

بیایید این مثال را با هر قسمت تقسیم کنیم:

شماره اول به نوع بلبرینگ اشاره دارد. 6 = بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفی

رقم بعدی نشان دهنده سری بلبرینگ یا دوام یاتاقان است. 2 = نور

این اعداد مربوط به اندازه سوراخ است. 02 = 15 میلی متر

در نهایت پسوند حاوی جزئیات بیشتر در اطراف یاتاقان مانند مهر و موم یا سپر است. 2RS = هر دو طرف مهر و موم شده است.

بلبرینگ با کد 62022RS یک بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفی با چگالی سبک، اندازه سوراخ 15 میلی متر و دارای دو طرف آب بندی است.

با وجود تفاوت های جزئی بین تولید کنندگان، اکثر بلبرینگ ها از این ساختار برای کدهای خود پیروی می کنند. بنابراین می توانید از اطلاعات زیر برای تعیین بلبرینگی که دارید یا نیاز دارید استفاده نمایید.

کاربرد بلبرینگ

دو نوع بار وجود دارد که بر عملکرد بلبرینگ تأثیر می گذارد. شعاعی و محوری. بار شعاعی در اطراف شعاع و نیروی عمودی در رابطه با قطار دنده پیش بینی می شود. بارهای محوری نیروی افقی را بر یاتاقان وارد می کنند. نوع دیگری از بار که باید در نظر گرفته شود، دینامیک است، که به اثرات ترکیبی نیروهای شعاعی و محوری اشاره دارد. بلبرینگ ها در ساخت همه چیز از اسکیت برد گرفته تا هارد دیسک برای عملکرد بهینه گنجانده شده اند. کاربردهای اصلی آنها عبارتند از:

  • مهندسی هوا فضا
  • تولید پمپ گریز از مرکز
  • موتورها
  • نوار نقاله
  • فن های خنک کننده
  • رباتیک

شما عزیزان می توانید جهت خرید بلبرینگ با کارشناسان تأمین دیباپارت تماس بگیرید.

با انواع فلنج صنعتی و کاربرد آن ها آشنا شوید.

سوالات متداول بلبرینگ

خرید بلبرینگ از فروشگاه های معتبر یا نمایندگی های اصلی فروش بلبرینگ، مشاوره و راهنمایی گرفتن از کارشناس های متخصص در زمینه فروش بلبرینگ برای انتخاب بلبرینگ اصل و متناسب با زمینه فعالیت و بررسی فاکتورهایی که تایید کننده اصالت کالا هستند؛ بسته بندی و شکل ظاهری، نوع فونت و حک روی بلبرینگ، کشور سازنده، مراجعه به کاتالوگ و مطابقت کد کاتالوگ با کد روی دستگاه و قیمت بلبرینگ.

کلیه محصولات شرکت تأمین دیباپارت مشمول خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز نقص و یا ایراد در محصولات این شرکت تمامی اقدامات لازم در جهت برطرف نمودن ایراد و ارائه خدمات پس از فروش توسط کارشناسان زبده مجموعه صورت می‌گیرد.

بله، تأمین دیباپارت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های صنعتی با بیش از یک دهه تجربه با پایبندی به اصول کیفیت کالا و خدمات عرضه شده ارائه دهنده بلبرینگ اورجینال در تهران می باشد.

بلبرینگ ها دستگاه های چرخشی و سرعتی هستند که به کارایی بالا در صنایع گوناگون ممکن است پس از مدتی دچار خرابی یا فرسودگی شوند. به طور کلی معیار عملکرد مفید بلبرینگ ها نحوه عملکرد ساچمه های بلبرینگ است. زمانی که نحوه چرخش ساچمه های بلبرینگ از حالت غلطشی وارد حالت لغزشی شود و همچنین با کاهش قطر بیرونی ساچمه بلبرینگ نشانه های خرابی و فرسودگی در دستگاه ظاهر می‌شود.

  • روانکاری مناسب و کافی
  • توجه به وزن بار بلبرینگ
  • مونتاژ و نصب مناسب بلبرینگ

بله، بلبرینگ ها به طور خاص برای کاهش اصطکاک طراحی شده اند. این بلبرینگ ها حاوی توپ هایی هستند که تماس سطحی کمتری دارند و اصطکاک کمتری نسبت به سطح صاف ایجاد می کنند. حلقه داخلی و حلقه بیرونی به جای اصطکاک لغزشی دارای اصطکاک غلتشی هستند. بنابراین بلبرینگ ها می توانند به آرامی بچرخند.

بلبرینگ معمولاً در ماشین آلات استفاده می شود اما در بسیاری از صنایع نیز به طور گسترده استفاده می شود. شما می توانید بلبرینگ های غلتکی را در لوازم خانگی تا کاربردهای خودرو و هوافضا پیدا کنید.

بلبرینگ ها معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. این به دلیل دوام و مقاومت در برابر خوردگی آن می باشد. با این حال، بلبرینگ های پلاستیکی نیز موجود است.

بلبرینگ های پلاستیکی مقرون به صرفه به روغن کاری خارجی نیاز ندارند و با توجه به استفاده از گلوله های شیشه ای یا پلاستیکی در برابر خوردگی مقاوم هستند. این یاتاقان‌های نسبتا سبک وزن برای استفاده در محیط‌های به‌ویژه خشن مناسب می باشند و یک انتخاب رایج برای کارگران در صنایع پزشکی و غذایی است. سایر مواد رایج برای بلبرینگ ها شامل فولاد ضد زنگ است.

کارشناسان فنی دیباپارت پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان هستند. در صورت نیاز تماس گرفته و از مشاوره تخصصی مجموعه بهره مند شوید.