فلومتر

فهرست مطالب

شما عزیزان جهت خرید فلومتر با بهترین کیفیت و قیمت می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه دیباپارت تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی این حوزه برخوردار شوید.

انواع فلومتر

فلومتر چیست؟

اندازه گیری سیالات امروزه یک امر مهم در صنایع مختلف محسوب می شود. میتوان گفت که بعد از اهمیت اندازه دما در صنعت اندازه گیری فلو یا جریان سیال اهمیت زیادی دارد. با خرید انواع فلومتر بسته به نوع کارکرد میتوان به خوبی از کارکرد این قطعه صنعتی بهره برد. نام این دستگاه در واقع دبی سنج است اما در میان مهندسیت صنایع مختلف با نام فلومتر شناخته شده است. انواع مختلف فومتر که برای اندازه گیری از آنها استفاده می شود از نتایج آن در سنجش محاسبات مختلف استفاده می شود.

عملکرد فلومتر

در یک نگاه ساده فلومترها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند. یک بخش آن مخصوص اندازه گیری، یک بخش آن مخصوص تبدیل و یک بخش آن مخصوص گزارش و انتقال نتایج می باشد. اوریفیس که در قسمت اندازگیری این دستگاه قرار دارد با ایجاد تفاضل شدت جریان در دو طرف لوله مشخص می کند که سرعت جریان در هرکدام به شکل در حال انجام است. عملکرد این قسمت دستگاه به صورت میکانیکی است این دستگاه به صورت مکانیکی عمل می کند که در اثر تغییرات سرعت جریان دیافراگم آن تغییر می کند. در قسمت دوم یعنی تبدیل نتایج حاصل از قسمت اندازه گیری به داده های دیجیتالی تبدیل می شود و در نهایت به بخش نهایی که همان قسمت گزارش است می رسد در این بخش گزارش نهایی به اتاق کنترل یا اپراتور برای اعلام نتیجه شدت جریان می رسد.

این وسیله که که معمولا در صنایعی همچون در پالایشگاه ها، آزمایشگاه ها، خط های تولید و تجهیزات نظامی مورد استفاده قرار می گیرد از طریق  اندازه گیری میزان جریان عبوری یک سیال از یک سیستم لوله کشی نقش کلیدی در پیشبرد پروسه های صنعتی و خرید و فروش کالا ایفا میکند.

کاربرد فلومتر

همانطور که پیش تر اشاره شد فلومتر ابزاری است برای اندازه گیری مقدار مواد عبوری را نسبت به زمان، به همین جهت در مر صنایعی همچون نفت و پتروشیمی و… به جهت اندازه گیری مقدار فلوی عبوری سیالات نقشی حیاتی دارد. از آنجایی که در یک سیستم پالایشگاهی یکی از مهم ترین مسائل بررسی وروردی و خروجی است، به کمک فلومتر میتوان مشخص کرد که فرایند در چه وضعیتی کار میکند و نتیجه نهایی چیست چرا که مشخص شدن نتیجه نهایی تاثیر بسیاری بر محاسبات دارد.همچنین به این دلیل که میزان کل فلو که معرف جرم ماده مصرفی است، اندازه گیری دقیق آن برای خرید و فروش حجم مشخصی از مواد برای مثال تبادلات نفتی، بسیار حائز اهمیت میباشد.

با انواع بلبرینگ و برندهای معتبر آن آشنا شوید.

انواع فلومتر

 • فلومتر التراسونیک
 • فلومتر جابجایی مثبت
 • فلومتر جرمی حرارتی
 • فلومتر توربینی
 • فلومتر کورویس
 • فلومتر مغناطیسی
 • فلومتر ورتکس

انواع فلومتر التراسونیک  

 • فلومترهای انتقالی (یا زمان‌گذر با انواع درون خطی و خارجی)
 • فلومترهای بازتابی یا داپلر
 • فلومتر جریان کانال باز

کاربرد فلومتر التراسونیک

 • نفت و گاز
 • آب و فاضلاب
 • برق
 • مواد شیمیایی
 • مواد غذایی و نوشیدنی
 • داروسازی
 • فلزات و معادن
 • خمیر کاغذ و کاغذ

مزایای فلومتر التراسونیک

 1. یک ابزار دقیق برای اندازه گیری گازهای طبیعی و مایعات نفتی گران قیمت
 2. کنترل فشار و درجه بالا
 3. نیاز به تعمییر و نگهداری ندارد
 4. بدون نفوذ به لوله های خارجی فشار بالا را کنترل می کند
 5. این دستگاه جریان را مسدود نمیکنند در نتیجه میتوان آنها را در مایعات بهداشتی، خوراکی و ساینده استفاده کرد
 6. اندازه گیری جریانهای زودگذرمیتواند با استفاده از فلومترهای التراسونیک قابل انتقال با مبدلهای گیرنده ساخته شود
 7. فلومتر التراسونیک مبدلهای گیرنده میتوانند برای اندازه گیری جریان بدون توجه به مواد سازنده، زنگ زدگی و سایش استفاده شوند.

فلومتر جابجایی مثبت

فلومتر جابجایی مثبت یکی از دقیق ترین روش های دبی سنجی است. اصول سنجش فلومتر فوق، اندازه گیری براساس جابه جایی اجزای مکانیکی توسط سیال می باشد. دقت بسیار بالا و بررسی آسان از ویژگی های بارز این نوع فلومتر است.

ساختار و اجزای تشکیل دهنده این فلومتر بسیار ساده بوده و از اصول ساده ای تبعیت می نماید. ساختار یکپارچه آن مانع از هرگونه ایستایی جریان در محفظه اندازه گیری می شود.قدرت کوبلیک مغناطیس بالا به چرخ دنده ها قدرت جابه جایی داده و خارج از محفظه سنجش می باشد. این ویژگی تسهیل گر بستن یا جداکردن این بخش می باشد. این فلومتر مناسب برای سیالات چسبناک مانند؛ بنزین ، نفت سفید ، روغن سبک ، روغن سنگین و سیالات شیمیایی است.

انواع فلومتر جابجایی مثبت

1- پره گردان (ROTARY VANE)

2- پروانه های بریده (LOBED IMPELLER)

3- دنده های بیضوی (OVAL GEAR)

4- دیسک های حرکت محوری (NUTATING DISK)

با انواع فلنج صنعتی و کاربرد آن ها آشنا شوید.

فلومتر جرمی حرارتی

 فلومتر جرمی حرارتی  به عنوان یکی از دستگاه های اندازه گیری میتواند اهمیت ویژه ای داشته باشد. در حقیقت بیشتر کارشناسان پس از اندازه گیری دمای سیال مهمترین کمیت برای اندازه گیری در صنایع را فلو یا جریان سیال می نامند.با در نظر گرفتن اهمیت اندازه گیری این کمیت و همچنین تنوع در فرآیند صنایع گوناگون ،در طول زمان روشهای زیادی برای اندازه گیری جریان سیال وجود دارد برای اندازه گیری این جریان از فلومترها استفاده می کنند.

نکات مهم هنگام خرید فلومتر جرمی حرارتی

 • فلومتر مشخصات سیال
 • دامنه تغییرات فشار و دما
 • لوله‌کشی و محل نصب
 • دامنه اندازه‌گیری و دقت دستگاه
 • واحد اندازه‌گیری دبی

عملکرد فلومتر جرمی حرارتی

فلومتر جرمی حرارتی سنسور دما در داخل بدنه دبی سنج قرار میگیرد. بخش مشخصی از دبی گاز عبوری از بدنه دبی سنج از طریق مسیر کاری عبور کرده و به وسیله ان دبی گاز اندازه گیری می شود. در یک دبی سنج سنسور این دستگاه شامل تیوبی نازک و دوسنسور دما می باشد بسته به سازنده دستگاه هیتر میتواند با هریک از سنسورهای دما ترکیب می گردد یا به صورت مجزا در وسط سنسور دبی واقع می شود یعنی بین سنسور دمای بالادست T1و سنسور پایین دست T2قرار دارد. یک منبع تغذیه قوی گرمای ثابتی را به سنسور دبی سنج انتقال می دهد. در حالتی که حرکت در سیال وجود ندارد هر دو سنسور دمای مشابهی را اندازه گیری می نماید. هنگامیکه نرخ دبی افزایش میابد گرما از سمت سنسور بالادستT1دور شده و به سنسور پایین دست T2 انتقال میابد. مدار پل این اختلاف دما را تفسیر میکند و به کمک تقویت کننده ای سیگنال خروجی دبی تولید میگردد. اختلاف دمای اندازه گیری شده بین سنسورها با نرخ دبی جرمی میباشد.

فلومتر توربینی

فلومتر توربینی یکی دیگر از قطعات صنعتی برای اندازه گیری جریان سیالات است که با یک روتور سرعت مایع یا گاز عبوری را اندازه گیری می نماید. فلومتر توربینی یک سری پره دوار و چرخان دارند که با نیرویی که سیال به انها وارد می کند،می چرخند.این فلومتر ها در راهکارهای متفاوت از سیتم ملخ و پروانه کار می کنند.

در سیستم های پروانه ای ،پروانه جریالن سیال را ایجاد می کند،در حالی که در این مورد جریان سیال ملخ را می چرخاند.از انجا که این نوع دبی سنج باعث حرکت و جریان سیال نمی شود ،توربین خوانده می شود.

سرعت چرخشی توربین متناسب با سرعت متوسط سیال است.از روش های متعددی برای انتقال اطلاعات مربوط به چرخشی استفاده می شود.روایش های رایج استفاده از تجهیزات الکتریکی است که در ان ،توسط پیک اب مغناطیسی یا سوئیچ پروکسیمیتی القایی چرخشی تیغه ها،اشکار می شود. با عبور نور تیغه های روتور از مقابل سیم پیچ،شار مغناطیسی تغییر کرده و یک پالس تولید می شود.نرخ پالس مستقیما متناسب با نرخ دبی است.

ویژگی های فلومتر توربینی

ابعاد کوچک و وزن کم

بسیار خطی و تکرارپذیراند.

نسبت به سایر انواع فلومیتر ارزانتر می باشند.

به تعداد دفعات تعمیر کمی نیازمند می شوند.

با قابلیت خروجی پالس دوگانه یکی از قابل اعتماد ترین فلومیتر ها می باشند.

فلومتر کورویس

امروزه اندازه گیری جریان سیال بعنوان یکی از مهمترین پارامترهای اندازه گیری در صنایع مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد یکی از این دستگاه های اندازه گیری فلومتر کورویس است که برای اندازه گیر فشار گاز و مایعات در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. اما اندازه گیری سیالات مایع برای این فلومترها راحت تر از سیالات گازی است چرا که مایعات از گازها چگال تر هستند.

یکی از ویژگی های خیلی بارز فلومترهای کورویس اندازه گیری مستقیم دبی عبوری است به این معنی که میزان دبی عبوری توسط یک فرمول محاسبه نمی گردد.

مزایای فلومتر کورویس

 1. دقت بالا
 2. مورد تایید جهت انتقال مواد نفتی یا گاز از یک اپراتور به دیگری
 3. قابل نصب در لوله های تا سایز ۱۴ اینچ
 4. قابل استفاده در مصارف بهداشتی
 5. می توان بدون سوراخ کردن لوله این فلومترها را توسط کلمپ بر روی لوله نصب کرد
 6. بسیار مناسب برای لوله های با سایز ۲ اینچ و کوچک تر
 7. قابلیت اطمینان بالا
 8. توسعه روز افزون تکنولوژی ساخت این نوع از فلومترها

فلومتر مغناطیسی

فلومتر مغناطیسی یکی از انواع فلومتر حجمی است که از یک میدان مغناطیسی اعمال شده به لوله اندازه گیری استفاده می نماید که منجر به ایجاد اختلاف پتانسیل متناسب با سرعت جریان عمود بر خطوط شار می شود. اختلاف پتانسیل توسط الکترودهای عمود بر جریان و میدان مغناطیسی اعمال شده احساس میشود.
فلومتر الکترومغناطیسی نیاز به یک مایع رسانا و یک قسمت از لوله غیر رسانا دارد. الكترودها نبايد در تماس با مايع فرآيند دچار خوردگي گردند. بعضی از فلومترهای الکترومغناطیسی دارای مبدل های کمکی برای تمیز کردن الکترودهای موجود در محل می باشند.
مزیت این محصول
داده های به دست آمده از جریان سنج های مغناطیسی اعتبار بالایی دارند و به عنوان داده های استاندارد مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد فلومتر مغناطیسی

 1. استفاده در اندازه گیری سرعت جریان صنایع شیمیایی مانند تولید اسید ها، بازها، سایر ترکیبات شیمیایی رسانا
 2. صنایع غذایی
 3. استفاده در تاسیسات و صنایع آب و فاضلاب
 4. صنایع دارویی و صنایع تولید کاغذ
 5. صنایع فلزی و صنایع دریایی و صنایع آبیاری کشاورزی
 6. سیستم های آبرسانی و شبکه‌های لوله آب

با انواع پمپ صنعتی و برندهای معتبر آن آشنا شوید.

فلومتر ورتکس

فلومتر ورتکس یکی از انواع فلومترهای صنعتی است که در اندازه سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. فلومتر ورتکس با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت یک مانع در سیال کار می کند . این فلومتر در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری مایعات و گازها و بخار مورد استفاده می باشد . در صنایع شیمیائی و پتروشیمی برای مثال در قسمت تولید برق … در سیالاتی نظیر بخار اشباغ ، بخار بسیار داغ ، هوای فشرده ، نیتروژن ، گازهای دو فازی ، گاز دودکش ، دی اکسید کربن ، آب دمینرال ، حلالها ، روغن انتقال حرارت ، آب تغذیه بویلر و ….میتوان از این فلومتر استفاده می شود.

اندازه گیری فلو در ورتکس به صورت حجمی بوده که البته برای اندازه گیری به صورت جرمی در مواردی مانند بخار بایستی با استفاده ترانسمیتر فشار جداگانه و همچنین سنسور دما و اتصال آنها به فلو کامپیوتر به محاسبه جرم عبوری یا مقدار انرژی جابجا شده میتوان پرداخت.

ویژگی های فلومتر ورتکس

این تجهیز ابزار دقیق مناسب برای اندازه‌گیری مایعات، گازها و بخار می باشد

قابلیت اندازه‌گیری سیالات با رنج وسیعی از فشار، دما، غلظت و ویسکوزیته

پایداری بلندمدت بدون تغییر صفر اندازه‌گیری و بدون نیاز به کالیبراسیون

بدون قطعات متحرک

افت فشار کم

نصب و راه‌اندازی آسان

قابلیت اندازه‌گیری رنج زیادی از فلو از 10:1 تا 30:1 برای گازها و 40:1 برای مایعات

رنج دمایی بالا 200- تا 450 درجه سانتی‌گراد

قیمت فلومتر

فلومتر ها براساس معیار های متفاوتی قیمت گذاری میشود. نوع فلومتر، شرکت تولید کننده، کشور تولید ککنده، نوسانات ارزی و… از جمله مواردی است که در تعیین قیمت فلومتر تاثیر گذار است. توصیه میشود فلومتر را از نمایندگی و سایت های فروش معتبر خریداری کرده و نسبت به خدمات پس از فروش و رضایت مشتریان قبلی نیز مطمئن باشید. تأمین دیباپارت یکی از تأمین کنندگان فلومتر در تهران است که جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه تماس گرفته و قیمت روز فلومتر را استعلام نمایید.

سوالات متداول فلومتر

فلومتر یکی از پرکابرد ترین ابزار صنعتی و وسیله ای برای اندازه گیری جریان سیالات است.

اندازه گیری مقدار مایع، گاز یا بخار جریان یافته از طریق حسگرهای جریان سنج مهم ترین کاربرد فلومتر در صنعت می‌باشد.

 • فلومتر التراسونیک
 • فلومتر جابجایی مثبت
 • فلومتر جرمی حرارتی
 • فلومتر توربینی
 • فلومتر کورویس
 • فلومتر مغناطیسی
 • فلومتر ورتکس

با توجه به کابرد فلومترها از این ابزار در بخش های خانگی و صنعتی از جمله صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارشناسان فنی دیباپارت پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان هستند. در صورت نیاز تماس گرفته و از مشاوره تخصصی مجموعه بهره مند شوید.