مانومتر

شما عزیزان جهت خرید مانومتر با بهترین کیفیت و قیمت می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه دیباپارت تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی این حوزه برخوردار شوید.

مانومتر چیست؟

مانومتر فشار سنجی است که با آن فشار گاز محبوس در یک ظرف را اندازه گیری می نمایند. مهم ترین عامل اندازه گیری فشار لوله بروردون است، لوله برودون از قسمت های اصلی مانومتر است که با مقطع تقریبا بیضی به شکل C ساخته شده که یک طرف آن مسدود و ظرف دیگر آن به نقطه فشار وصل می گردد. از صنایع کوچک گرفته تا صنایع بزرگ دستگاه ها و ابزارهای دقیقی چون انواع مانومترها اهمیت ویزه ای دارند چرا که با اندازه گیری شدت جریانات مختلف از ایجاد صدمات مالی و جانی جلوگیری می کنند.

کاربرد مانومتر

مانومترها مانند دیگر ابزار اندازه گیری در صنایع مختلفی مورد استفاده هستند به خاطر داشته باشید که اندازه گیری یک عنصر مهم در هر صنعتی است. در زیر به چند مورد از موارد استفاده از مانومتر اشاره می کنیم.

 1. اندازه گیری سطح مایعات در مخازن
 2. اندازه گیری مکان اجسام معلق در مایعات
 3. اندازه گیری جریان
 4. اندازه گیری جریان داخل یک لوله با استفاده از اختلاف فشار دو طرف لوله
 5. اندازه گیری ارتفاع و عمق از سطح دریا
 6. اندازه گیری فشار
 7. آزمایش نشتی
 8. اندازه گیری فشار در اتومبیل ها، هواپیماها، هواشناسی و …

انواع مانومتر

 • مانومتر حلزونی
 • مانومتر C شکل
 • مانومتر U شکل
 • مانومتر مورب
 • مانومتر مخزن دار

با انواع پمپ صنعتی و برندهای معتبر آن آشنا شوید.

مانومتر C شکل

مانومتر یا فشارسنج گاز یکوسیله اندازه گیری است که در صنایع جزو دسته بندی ابزار دقیق قرار می گیرد. از طریق این دستگاه میتوان فشارگاز را مورد اندازه گیری قرار داد. برای اندازه گیری فشار از یک مایع که آن مایع میتواند جیوه یا آب باشد استفاده کرد. نحوه نمایش فشار به این شکل است که ارتفاع ستون آب یا جیوه، نشان دهنده فشار گاز در این وسیله می باشد. یکی از انواع پرکاربرد مانومتر میتوان به مانومتر C شکل اشاره کرد . مانومترها از لوله ای C شکل(لوله بوردون) تشکیل شده اند که از یک طرف مسدود و از طرف دیگر به نقطه فشار متصل می گردند. وقتی فشار از نقطه فشار وارد یک سر لوله شود، باعث حرکت لوله بوردون گشته و سپس بوسیله یک اهرم چرخ دنده و عقربه را به حرکت در می آورد و با حرکت عقربه فشار به نمایش در می آید.

با انواع بلبرینگ و برندهای معتبر آن آشنا شوید.

میزان اندازه گیری فشار توسط مانومتر C شکل

در فشار سنج سی شکل میتوان فشار سیالات را تا درجه بالایی از  30 تا 50000 پوند بر اینچ مربع (PSI) مورد بررسی قرار داد. در این مانومتر لوله بوردون های C شکل با شعاع 25 میلی متر، می توانند ماکزیمم تا 4 میلی متر جابجا گردند و برای اندازه گیری فشار تا حداکر 6000 بار استفاده می شوند. این محصول از یک لوله C شکل تشکیل شده است که از یک طرف به مخزن فشار و از طرف دیگر باز می باشد. در این دستگاه وقتی فشار از نقطه فشار، وارد یک سر لوله گردد، این امر سبب حرکت لوله بوردون شده و سپس، بوسیله یک اهرم، چرخ دنده و عقربه را به حرکت در می آورد. با حرکت عقربه، فشار به نمایش در می آید.

کاربرد مانومتر C شکل

 • اندازه گیری عمق و ارتفاع مثل اندازه گیری سطح مایعات در مخازن یا اندازه گیری مکان اجسام معلق در مایعات مثل زیر دریایی ها
 • اندازه گیری جریان مثل اندازه گیری جریان داخل یک لوله با استفاده از اختلاف فشار دو بخس ابتدایی و انتهایی آن لوله
 • اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا بطور مثال اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا در هواپیماها، ماهواره ها، موشک ها، کشتی ها و … با استفاده از تغییر فشار نسبت به ارتفاع
 • اندازه گیری فشار مثل اندازه گیری فشار در اتومبیل ها، هواپیماها، هواشناسی و …
 • سنجش ارتفاع از سطح دریا به خصوص در صنایع مربوط به هواپیما، موشک و بالن های هواشناسی
 • نگهداری سیستم های گرمایشی و سیستم های تهویه
 • نظارت بر کار مخازن گاز و کمپرسورهای باد
 • تنظیم فشار گاز داخل لوله کشی ها
 • تنظیم فشار گاز اکسیژن داخل کپسول های اکسیژن
 • اندازه گیری های فیزیولوژیک

مانومتر مخزن دار

مانومتر مخزن دار یکی پرکاربرد ترین ابزارهای دقیق است که برای اندازه گیری فشار گاز درون یک ظرف از وسیله ای بنام مانومتر استفاده می شود . مانومتر یک لوله خمیده است که درون آن جیوه قرار دارد. و بر حسب میلیمتر مدرج شده است. در صورتیکه فشار دو طرف لوله با هم برابر باشد، سطح جیوه در دو لوله یکسان است . ولی اگر فشار یک طرف لوله بیشتر باشد، جیوه دورن لوله جابجا شده و اختلاف سطح جیوه در دوطرف لوله همان اختلاف فشار دو طرف لوله می باشد. مانومترمخزن دار معوملا برای اندازه گیری فشارهای کم تا ۱۲ اینچ آب و فشارهای زیاد تا ۴۸ اینچ جیوه استفاده می گردد.

با انواع فلومتر و کاربرد آن ها آشنا شوید.

مانومتر مورب

مانومترها وسایلی هستندکه ستونهای مایعات را برای تعیین اختلاف فشاربه کار می گیرند. انواع مختلف مانومترها در صنعت برای تعیین دقیق اختلاف فشارهای بسیارکم یااختلاف فشارهای زیادوجوددارد مانومتر مورب یکی از این مانومترهاست.

این تجهیز همانند فشارسنج های معمولی می باشند با این تفاوتی که یکی از لوله ها بصورت شیب دار یا مورب می باشد و در شرایط معمول در این لوله سطح مایع در نقطه صفر قرار می گیرد و هنگام وارد آمدن فشار، در لوله شیب دار مایع بالا خواهد رفت. این نوع از فشارسنج دارای دقت بالایی است.از فشارسنج مورب برای سنجش فشار پایین استفاده می کنند.

با انواع فلنج صنعتی و کاربرد آن ها آشنا شوید.

کارشناسان فنی دیباپارت پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان هستند. در صورت نیاز تماس گرفته و از مشاوره تخصصی مجموعه بهره مند شوید.